Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły z podajnikiem - fakty i porady

Kotły grzewcze na paliwo stałe to przede wszystkim problem załadunku surowca. Konieczność częstego uzupełniania jego ubytków skłania nabywców do inwestycji w modele z podajnikiem, które pozwalają na wydłużenie czasu zasilania pieca.

Ogrzewanie budynku mieszkalnego zimą to coraz większe koszty. Zwłaszcza, jeśli w domu zainstalowano ogrzewanie gazowe. Rozwiązaniem, które pozwala na redukcję kosztów związanych z ociepleniem mieszkania są kotły na paliwa stałe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się przede wszystkim rodzajem wykorzystywanego surowca. Do wyboru są kotły na pelety, ekogroszek, miał czy drewno. Choć jest to opcja będąca tańszą alternatywą ogrzewania gazowego, nie jest pozbawiona wad. Największym minusem jest konieczność stałego uzupełniania paliwa do kotła. W niektórych przypadkach dokładanie trzeba powtarzać nawet co kilka godzin, co jest wyjątkowo uciążliwe. Komfort użytkowania można jednak zwiększyć, decydując się na kotły z podajnikiem.

Zalety kotłów podajnikowych

Kotły z podajnikiem na paliwo stałe są wprawdzie nieco bardziej kosztowne niż piece, do których paliwo trzeba dokładać regularnie ręcznie, jednakże taki wydatek się opłaca. Nasza wygoda jest bowiem bezcenna.

Ponadto tego rodzaju rozwiązania pozwalają na uniknięcie sytuacji, gdy podczas kilkudniowej nieobecności dochodzi do całkowitego wyziębienia mieszkania. Kotły CO z podajnikiem wydłużają czas pomiędzy dostawami paliwa nawet o kilka dni.

Rodzaje kotłów z podajnikiem

Kocioł z podajnikiem przeznaczony do spalania ekogroszku to najczęściej model retortowy. Ilość paliwa z podajnika dobierana jest automatycznie w taki sposób, aby temperatura w domu była taka, jaką ustawili mieszkańcy.

Nieco inaczej działają kotły miałowe z podajnikiem. Ze względu na mniejsze rozmiary cząsteczek surowca niż w przypadku ekogroszku, do spalania wykorzystywane są modele z podajnikiem tłokowym (szufladowym). Tu paliwo wpychane jest przez tłok do komory spalania. Kotły z takie pozwalają na wydłużenie czasu załadunku paliwa nawet do tygodnia.

Jeszcze inaczej działają urządzenia na pelety. W tym przypadku pojemnik z surowcem nie musi nawet znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym zamontowany jest piec. Pelety są bowiem transportowane systemem pneumatycznym i mogą być ułożone nawet kilkanaście metrów dalej niż kocioł. Taki system jest niezmiernie wygodny w użytkowaniu. Warto więc rozważyć jego zakup, mimo że jest to rozwiązanie najbardziej kosztowne.