Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły węglowe - fakty i porady

Kotły węglowe, choć swój okres świetności miały kilkanaście lat temu, znów wracają do łask. Ich popularność związana jest przede wszystkim z niższym kosztem eksploatacji oraz walorami proekologicznymi.

Obserwując rynek urządzeń grzewczych, można zauważyć, że po okresie fascynacji piecami gazowymi następuje powrót w kierunku rozwiązań zasilanych paliwem stałym. Głównym powodem takich decyzji użytkowników jest niższy koszt użytkowania kotła grzewczego na paliwo stałe niż jego gazowego odpowiednika. Na wzrost popularności takich rozwiązań wpływa również pojawienie się nowych i bardziej zaawansowanych technologii, które pozwalają na zwiększenie komfortu obsługi kotłów węglowych.

Dawniej piece na węgiel wymagały niemalże stałej kontroli i częstego dokładania paliwa. Dziś kotły z podajnikiem pozwalają na wydłużenie przerw pomiędzy poszczególnymi załadunkami. Mimo zwiększenia komfortu związanego z obsługą, nadal nie jest to rozwiązanie idealne. Nawet najbardziej zaawansowanym kotłom węglowym daleko od wygody użytkowania pieców gazowych, które można przez całą zimę pozostawić samodzielnie, i które nie wymagają dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Niemniej jednak oszczędność, wynikająca z ogrzewania kotłami węglowymi, jest znaczna. Piece na węgiel można zasilać kilkoma rodzajami paliwa. Takie rozwiązanie nie ogranicza się już wyłącznie do węgla drzewnego. Coraz bardziej powszechny jest miał czy ekogroszek. Koszt każdego z tych surowców jest różny, inne są też ich efektywności cieplne. Wybór konkretnego rodzaju paliwa powinien być więc uzależniony od analizy indywidualnych potrzeb oraz możliwości poświęcenia czasu na eksploatację (kotły miałowo-węglowe wymagają go najwięcej).

Kotły węglowe a ekologia

Ekologiczne kotły węglowe są popularne nie tylko ze względu na niższe koszty ogrzewania, ale również ze względu na swoją proekologiczną naturę.

Osobom, którym zależy na ochronie środowiska poleca się kotły grzewcze węglowe z dolną komorą spalania. W takim piecu spalanie emituje mniej zanieczyszczeń, a paliwo lepiej się dopala, uzyskując w ten sposób wyższą efektywność energetyczną. Tego typu kotły są jednak nieco droższe. Warto mieć jednak świadomość, że inwestycja w takie systemy grzewczy w ciągu kilku lat się zwraca.

Gdzie stosuje się kotły węglowe?

Kotły węglowe wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie ważne są niskie koszty ogrzewania. Najczęściej rozwiązania takie montuje się w domkach jednorodzinnych.

Warto pamiętać, że do kotła węglowego potrzebne jest paliwo, a więc istnieje konieczność składowania go w pobliżu pieca. Trzeba więc przeznaczyć na kotłownie osobne pomieszczenie.

Miałowe kotły węglowe w domu to o tyle duży kłopot, że ze względu na sypkość opału bardzo trudno jest zachować czystość w domu.

Węglowe ogrzewanie polecane jest również tam, gdzie nie ma możliwości zasilania sieci grzewczej gazem.