Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły olejowe - fakty i porady

Nowoczesne kotły olejowe do ogrzewania domu to połączenie komfortu i oszczędności. Warto jednak zastanowić się, czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się akurat w naszym przypadku.

Wybierając sposób ogrzewania domu, do naszej dyspozycji pozostaje wiele opcji grzewczych. Żadne z nich nie są idealne, posiadają swoje wady i zalety. Odpowiedni sposób ogrzewania należy więc wybrać, uwzględniając nasze potrzeby i oczekiwania. Główne kryteria to zwykle: koszt urządzenia, koszt eksploatacji oraz wygoda użytkowania. Wśród wszystkich metod ogrzewania to właśnie kotły olejowe są w stanie spełnić aż dwa najczęściej rozważane aspekty.

Kotły olejowe CO zapewniają tańsze ogrzanie mieszkania niż w przypadku wyboru ogrzewania gazowego czy elektrycznego. Jednocześnie zachowany jest taki sam komfort obsługi, jak w przypadku droższych rozwiązań. Paliwo umieszczone jest w specjalnym zbiorniku. Nie ma więc potrzeby jego codziennego uzupełniania, co jest koniecznością w przypadku pieców na paliwo stałe.

Ważną zaletą kotłów olejowych jest też możliwość ich montażu w miejscu, w którym nie ma instalacji gazowej. Poza tym, podobnie jak piece na ekogroszek, kotły na olej są ekologiczne. Podczas spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Jeśli już się pojawią, ich ilość jest znikoma - dużo mniejsza niż w przypadku pieców gazowych czy węglowych.

Mimo tych niewątpliwych zalet, do kotłów olejowych przekonało się na razie niezbyt wielu użytkowników. Dlaczego? Przede wszystkim jest to kwestia dość dużych kosztów instalacyjnych w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Ceny kotłów olejowych są mocno zróżnicowane – zależą zarówno od wydajności energetycznej, jak i od zastosowanej technologii. Warto jednak mieć świadomość, że te najbardziej nowoczesne kotły olejowe, wykorzystujące ciepło ze skroplin (kotły kondensacyjne), jako że są bardzo efektywne, pozwalają na znaczne zmniejszenie comiesięcznych kosztów. Ich minusem jest wysoka cena urządzenia, nierzadko oscylująca w granicach 30 tys. złotych.

Warto jednocześnie pamiętać, że im droższy kocioł wybierzemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo usterek podczas jego eksploatacji. Zaś serwis tego rodzaju urządzeń to ogromny wydatek.

Jeżeli chcemy kupić lepszy piec w niższej cenie, warto podjąć cenowe negocjacje ze sprzedawcą. Można spotkać się z przypadkami, kiedy udaje się uzyskać nawet 25% rabatu. W takim przypadku warto także sprawdzić, czy kocioł nie jest urządzeniem powystawowym, co zwykle wiąże się z utratą prawa do gwarancji.