Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły na ekogroszek - fakty i porady

Kotły na ekogroszek zyskują na popularności ze względu na wydajność i niższe koszty eksploatacji w porównaniu z ogrzewaniem gazowym. Nie są idealnym rozwiązaniem. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Budując dom, każdy szuka takich rozwiązań, które pozwolą mu w przyszłości na jego stosunkowo tanią eksploatację. W domu wolnostojącym, zwłaszcza o dużej kubaturze, jednym z największych kosztów eksploatacyjnych są koszty ogrzewania. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są piece CO przystosowane do spalania gazu. Niestety jest to jedna z najbardziej kosztownych opcji ogrzewania zwłaszcza, że praktycznie co sezon odnotowuje się podwyżki cen tego paliwa. Coraz więcej osób skłania się więc ku innym rozwiązaniom, wśród których dominują się kotły na ekogorszek.

Dlaczego ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, wytwarzane z węgla kamiennego, które charakteryzuje się wysoką efektywnością spalania. Dzięki temu można uzyskać dużą ilość ciepła w korzystnej cenie.

Kotły grzewcze na ekogroszek dostępne są w kilku wariantach. Różnią się między sobą sposobem zasilania paliwem, możliwościami grzewczymi (mocą), rodzajem podawanego surowca. Okazuje się bowiem, że tego rodzaju piece, poza ekogroszkiem, mogą przyjmować paliwa zastępcze w postaci osiewki czy owsa.

Biorąc pod uwagę moc kotła, warto uwzględnić wielkość domu oraz powierzchnię do ogrzania. Szacuje się, że jeden piec jest w stanie ogrzać nawet dom o powierzchni 500m2.

Za najlepsze kotły na ekogroszek uważa się te, które wyposażone są w podajnik paliwa. Tego rodzaju rozwiązania są wygodniejsze w obsłudze, ponieważ eliminowana jest konieczność częstego dokładania surowca. Za komfort użytkowania trzeba jednak płacić - kotły z podajnikami są dużo droższe niż tradycyjne rozwiązania.

Najpopularniejszym sposobem ogrzewania polskich domów są właśnie piece na ekogroszek i miał. Obie opcje posiadają swoje wady i zalety. Ekogroszek jest droższą formą ogrzewania. Na plus przemawia jednak jakość oraz wygoda przechowywania. Miał, choć jest tańszy, bardziej się pyli. Ponadto jego przechowywanie i ładowanie do pieca jest dużo bardziej uciążliwe.

Z tego też powodu podjęcie ostatecznej decyzji jest tylko i wyłącznie kwestią indywidualną. Trzeba przeanalizować swoje potrzeby, możliwości finansowe oraz oczekiwania.