Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły na drewno - fakty i porady

Kotły na drewno stanową jedną z alternatyw grzewczych. Ogrzewanie domu za pomocą drewna nie emituje większej ilości zanieczyszczeń niż ogrzewanie gazowe, a jest dużo tańsze. Warto więc rozważyć i to rozwiązanie.

Kotły na drewno, których nie powinno mylić się z kominkami ani z kozami, wykorzystują zjawisko zgazowywania drewna. Proces ten składa się z czterech etapów: od momentu rozżarzania drewna, przez jego spalanie, odzyskiwanie ciepła ze spalin i wreszcie - ich usuwanie przez przewód kominowy. Piece na drewno w formie popularnej kozy znane są od dziesiątek lat. Nowoczesne technologie pozwoliły jednak na uzyskanie znacznie większej sprawności spalania niż było to możliwe w tradycyjnych kozach.

Kiedy stosowane są kotły CO na drewno?

Kotły na drewno najczęściej wykorzystywane są w sytuacji, gdy pod uwagę trzeba wziąć ekonomikę grzania domu oraz kiedy nie ma możliwości podłączenia gazu, który mógłby służyć jako paliwo kotła CO.

Dawniej mówiło się, że kotły na drewno są mało ekologiczne. Dziś technologia jest już na tyle zaawansowana, że ilość spalin, którą emitują tego rodzaju rozwiązania jest porównywalna do zanieczyszczeń wydzielanych przez piece CO gazowe. Efektywność grzewcza, jaką uzyskuje kocioł na drewno to około 70-89%. Ostateczna wartość uzależniona jest od modelu i jego znamionowej mocy cieplnej.

Paliwo, jakie wykorzystuje się w tego rodzaju kotłach to przeważnie drewno drzew liściastych - dość suche (dopuszcza się ok. 20-procentową wilgotność, bowiem przy większej spada efektywność kotła). Zamiast szczap można wykorzystywać też brykiety. Często stosowane są również biopaliwa, które uzyskiwane są na bazie drewna i odpadów drewnianych. Wykorzystuje się także zrębki drzewne, stanowiące odpad przemysłowy. Dobre wyniki energetyczne daje opalanie za pomocą wierzby energetycznej, której drewno jest najbardziej efektywne.

Wadą tego rodzaju kotłów jest dość wysoki koszt ogrzewania budynku (wprawdzie niższy niż w przypadku rozwiązania elektrycznego i gazowego, ale wyższy w porównaniu z ekogroszkiem czy olejem opałowym) oraz konieczność obsługi pieca. Właściciel musi bowiem zaopatrywać kocioł w materiał do zgazowywania, co w praktyce oznacza konieczność systematycznego dokładania surowca.

Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą drewna, można zamontować kominek z płaszczem wodnym lub systemem rozprowadzania powietrza. Jest to alternatywa tradycyjnych rozwiązań - kotłów na drewno. Przy opalaniu drewnem w kominku dodatkowo otrzymuje się estetyczny element dekoracyjny. Warto jednak pamiętać, że zgazowywanie drewna jest procesem znacznie bardziej efektywnym niż jego zwykłe spalanie.