Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły grzewcze - wybór i efektywność

Szeroka dostępność kotłów grzewczych wcale nie ułatwia zadania związanego z wyborem odpowiedniego systemu ogrzewania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zorientować się w wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań.

Od wyboru kotła grzewczego zależeć będzie zarówno osiągana w domu temperatura, koszt roczny ogrzewania, jak i kwestia uciążliwości jego obsługi. Istnieją bowiem rozwiązania, nad działaniem których trzeba ciągle czuwać, ale i takie, które można włączyć na początku zimy, a wyłączyć pod koniec sezonu grzewczego.

Rodzaje kotłów grzewczych

Kotły grzewcze muszą być dobrane do potrzeb i możliwości właścicieli domu - to pewne. Jednak ilość dostępnych rozwiązań jest na tyle duża, że kwestia wyboru odpowiedniego systemu grzewczego może stać się sprawą dość skomplikowaną.

Podstawowym i najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym w polskich domach jest gazowy kocioł grzewczy. Nie wymaga on obsługi, poza uruchomieniem urządzenia na początku sezonu. To wygodne rozwiązanie ma jednak swoją cenę – koszt ogrzewania gazowego nie należy do najmniejszych, a ciągłe podwyżki cen surowca sprawiają, że z roku na rok ta forma ogrzewania staje się coraz mniej ekonomiczna.

Innym dostępnym rozwiązaniem są olejowe kotły grzewcze CO. Paliwo umieszczane w zbiorniku i dostarczane do pieca wymaga okresowego uzupełniania, jednak jest ono na tyle rzadkie, że piece te można uznać za niewymagające nadmiernej obsługi. Koszt ogrzewania olejem opałowym jest znacznie niższy niż w przypadku gazowego rozwiązania zwłaszcza, jeśli zakupiony zostanie kocioł kondensacyjny. Niestety tego rodzaju rozwiązania są kosztownymi urządzeniami. Nie każdy właściciel domu może więc pozwolić sobie na instalację takiego systemu.

Jeszcze inną możliwością są ekologiczne kotły grzewcze przystosowane do spalania miału węglowego, pelet, ekogroszku, a nawet owsa czy słomy. Zaletą tego rozwiązania są przede wszystkim niskie koszty. Ich największą wadą jest konieczność obsługi kotła. Co prawda na rynku dostępne są urządzenia na paliwa stałe wyposażone w podajnik, jednak pozwalają one wyłącznie na zwiększenie czasookresów, w których wymagana jest obsługa kotła. To zaś powoduje, że co kilka dni musimy uzupełnić ubytki paliwa.

Najbardziej zaawansowane technologicznie są kotły CO fluidalne, umożliwiające spalanie praktycznie każdego paliwa – od drewna i węgla, przez brykiety, pelety, owies, a na szmatkach i resztkach tkanin skończywszy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość indywidualnego doboru materiału zasilającego, bez ryzyka zepsucia lub uszkodzenia paleniska.

Wybierając kocioł grzewczy, warto przeanalizować wszystkie możliwości, poznać ich słabe strony oraz dobrać metodę do naszych możliwości finansowych. Ważne są również właściwości samego domu – od jego stanu izolacji czy dostępnego miejsca w kotłowni może zależeć dobór odpowiedniego kotła.