Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły gazowe jedno i dwufunkcyjne - fakty i porady

Kotły gazowe CO cieszą się popularnością, mimo rosnących kosztów paliwa. Warto wiedzieć, na jakie rozwiązania się zdecydować, by inwestycja była opłacalna. Na rynku dostępne są bowiem kotły jedno- i dwufunkcyjne.

Mimo szerokiego wyboru różnorodnych urządzeń i technologii grzewczych, nadal najpopularniejszym rodzajem kotła CO jest gazowy. Jego popularność wiąże się przede wszystkim z:

  • szeroką dostępnością paliwa,
  • brakiem konieczności obsługi (nie trzeba dokładać paliwa, tak jak ma to miejsce w rozwiązaniach wykorzystujących paliwo stałe),
  • możliwością wykorzystania go nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale również uzyskiwania ciepłej wody.

I jak się okazuje, ta ostatnia kwestia ma ogromne znaczenie w przypadku wyboru konkretnego systemu grzewczego.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Grzewcze kotły gazowe jednofunkcyjne przeznaczone są jedynie do ogrzewania mieszkania. Wybiera się je w momencie, kiedy istnieje niezależny sposób ogrzewania wody (np. poprzez kominki z płaszczem wodnym, bojler, przepływowy ogrzewacz wody, alternatywny piecyk gazowy). Zasadniczo tego typu kotły gazowe montuje się już coraz rzadziej – elektryczne ogrzewanie wody jest bowiem droższe niż wykorzystanie pieca. Oczywiście do jednofunkcyjnego kotła gazowego podłączyć można zbiornik z wodą do podgrzania, ale taka instalacja zajmuje dużo miejsca.

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Kotły gazowe dwufunkcyjne umożliwiają nie tylko ocieplenie mieszkania, ale pozwalają również na podgrzanie wody. Są także niewielkich rozmiarów i nie wymagają osobnej kotłowni, co wlicza się w poczet zalet tego rodzaju rozwiązania.

W blokach montuje się kotły gazowe wiszące, które rozmiarami nie przekraczają wielkości niewielkiej szafki. Te w wersji stojącej są najczęściej wyposażone w zasobnik bądź wymiennik ciepła, wykonany z żeliwa. Wpływa to znacznie na przedłużenie żywotności pieca, ale jednocześnie dodaje mu wagi. Stąd możliwość wprowadzenia elementów żeliwnych jedynie do stojących modeli kotłów.

Inwestycja w markowy kocioł - to się opłaca

Ceny kotłów gazowych CO są dość zróżnicowane. Na rynku dostępne są modele za 2000 zł, jak i za kilkanaście tysięcy. O ile te pierwsze sprowadzane są głównie ze Wschodu, tak te drogie - pochodzą od firm z tradycją i renomą. Kupując kocioł gazowy CO, warto wydać nieco więcej pieniędzy i kupić markowy produkt renomowanej firmy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, iż usługi oferowane w serwisach są dość kosztowne. Zakup pieca niskiej jakości będzie wiązał się z koniecznością częstych napraw. Jeżeli podczas kupna uda się zaoszczędzić nawet 2000 zł, bardzo szybko dołożymy do „interesu”, ze względu na ciągłe naprawy. Szybko okaże się, że dużo bardziej opłacalna byłaby inwestycja w markowy piec CO.

Warto mieć świadomość, że inwestycja w tanie kotły nie jest korzystna jeszcze z jednego powodu. Chodzi o bezpieczeństwo. Bardzo często takie rozwiązania stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia z powodu występujących nieszczelności. Dlatego też bezwzględnie należy kupować wyłącznie te piece, które posiadają atest.