Kotły

Informacje, porady i ciekawostki o kotłach do centralnego ogrzewania

Kotły CO - szeroki wybór technologii

Wybór metody ogrzewania domu przy szerokiej ofercie kotłów CO, to sprawa trudna. Te na paliwo stałe są tanie w eksploatacji, ale wymagają obsługi. Gazowe - to wyższe koszty nie tylko samego ogrzewania, ale i pieca.

Podjęcie decyzji o tym, jakie ogrzewanie zastosuje się we własnym domu nie jest łatwe. Możliwości jest sporo, a każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Niektóre rodzaje ogrzewania centralnego są tańsze, inne bardziej efektywne, a jeszcze inne kosztowne w montażu. Jakie metody ogrzewania mamy do wyboru?

Wśród szerokiej oferty kotłów CO wyróżnić można trzy główne ich kategorie: gazowe, olejowe, na paliwo stałe. Podgrzewana w kotle woda przedostaje się rurami do grzejników i w ten sposób rozprowadzane jest ciepło. Pełne ogrzewanie centralne wymaga więc nie tylko zakupu kotła, ale również grzejników i całej instalacji doprowadzającej do nich wodę. Piece centralnego ogrzewania mogą podgrzewać wodę do temperatury 95°C lub 60°C. Od tego, jaki kocioł wybierzemy, zależeć będzie powierzchnia grzejników. Przy cieplejszej wodzie mogą być bowiem mniejsze. I na odwrót – przy temperaturze wody 60°C potrzebne są grzejniki o większej powierzchni.

Do kotłów centralnego ogrzewania trzeba też dobrać formę instalacji. Najczęściej stosuje się układ z pompą, która tłoczy gorącą wodę do grzejników. Inną opcją jest instalacja grawitacyjna, w której ciepła woda unosi się ku górze, a zimna opada w dół - z racji większej gęstości.

Jeszcze kilka lat temu popularne były kotły gazowe CO. Wybór taki był zrozumiały, ponieważ tego rodzaju rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale również bezobsługowe. Niestety ze względu na coraz droższy gaz, koszty ogrzewania rosną, co staje się nieopłacalne.

Mało absorbujące, jeśli chodzi o konieczność ciągłego obsługiwania i tańsze w eksploatacji są także kotły olejowe. Ich minusem jest jednak wysoki koszt zakupu oraz montażu w porównaniu z kotłami gazowymi CO.

Rozwój nowych technologii grzewczych spopularyzował kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Brykiety drewniane, ekogroszek, węgiel, pelety lub miał węglowy to coraz częściej wybierane rozwiązania, których główną zaletą jest niższy koszt ogrzewania przy zachowaniu wydajności energetycznej. Większość kotłów na paliwo stałe wymaga jednak regularnego dokładania opału, co wiąże się z koniecznością systematycznej obsługi tego systemu grzewczego.

Zawsze pozostaje też ogrzewanie elektryczne. Jest ono jednak bardzo rzadko wybierane ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Tego rodzaju rozwiązań nie spotkamy już w nowym budownictwie. Jest obecne przede wszystkim w kamienicach i blokach sprzed kilkunastu lat.